Sort by
Sort by

Ako čítať informácie na obale?

Spotrebitelia očakávajú, že sa z obalu dozvedia všetky potrebné informácie o výrobkoch, ktoré konzumujú. Chcú správne porozumieť zoznamu zložiek a výživovým údajom, aby si boli istí, že kupujú výrobok, ktorý má dobré zloženie a zapadá do ich vyváženého jedálnička. Preto dbáme na to, aby údaje na našich výrobkoch boli jednoduché, ľahko pochopiteľné a zároveň v súlade s platnou legislatívou. Okrem povinných údajov sa tiež snažíme poskytovať informácie, ktoré spotrebiteľom objasňujú pôvod surovín alebo príbeh značky. V neposlednom rade naši spotrebitelia nájdu na obaloch praktickú informáciu o odporúčanej veľkosti porcie, a to tak v nutričnej tabuľke, ako aj pomocou piktogramov.

informace-obaly-1.jpg
informace-obaly-2.jpg

 

Zoznam zložiek

Zložky alebo ingrediencie sú na obale uvedené v poradí podľa ich množstva v danom výrobku. Preto je zložka, ktorá sa vo výrobku vyskytuje najviac, uvedená na prvom mieste. Niekedy sa stáva, že produkty obsahujú tiež prídavné látky (často označené kódom „E“) – farbivá, konzervanty, antioxidanty, emulgátory alebo látky zvýrazňujúce chuť. Ide však o zložky, ktoré boli dôkladne preverené Európskym úradom pre bezpečnosť potravín a sú schválené pre bezpečné používanie v rámci vyváženej stravy.

Alergény

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1169/2011 stanovuje povinnosť poskytnúť spotrebiteľom informácie o alergénnych látkach a produktoch, ktoré boli použité pri výrobe potraviny. Tieto informácie sú uvedené v časti „zloženie“, pričom alergénne látky musia byť jasne odlíšené od ostatných zložiek (napríklad hrubým písmom či typom písma). Na obaloch sa tiež vyskytuje formulácia „môže obsahovať“. Ide o preventívne označenie, ktorého cieľom je upozorniť spotrebiteľa na riziko nezámernej kontaminácie potraviny alergénnou zložkou.

Zoznam alergénov: 1. obilniny obsahujúce lepok, 2. kôrovce, 3. vajcia, 4. ryby, 5. arašidy, 6. sója, 7. mlieko (vrátane laktózy), 8. ovocie v škrupine (napr. mandle, lieskové a vlašské orechy, pistácie a pod.), 9. zeler, 10. horčica, 11. sezam, 12. oxid siričitý a siričitany, 13. vlčí bôb (lupina), 14. mäkkýše.

Tabuľka výživových hodnôt

Podľa nariadenia EÚ č. 1169/2011 musia byť na zadnej strane obalu uvedené výživové údaje na 100 g alebo 100 ml potraviny. Okrem tejto informácie sa môžu uvádzať údaje o odporúčanej porcii a referenčnej hodnote príjmu. Ide o orientačnú informáciu o tom, aký podiel odporúčaného denného množstva danej živiny predstavuje porcia potraviny. Je stanovená na priemernú dospelú osobu, preto je vhodné porciu upraviť podľa veku či pohlavia.

Povinnými údajmi v nutričnej tabuľke sú hodnoty energie v kilojouloch a kilokalóriách, tuky, nasýtené mastné kyseliny, sacharidy, cukry, bielkoviny a soľ (v gramoch). Nepovinným údajom môže byť hodnota vlákniny, vitamínov a minerálnych látok.

Nutri-Score pre rýchle porovnanie nutričného zloženia

Jednoduché a jasné značenie výrobkov na obale pomáha už pri nákupe k lepšiemu výberu potravín a nápojov. Vďaka jednotnému značeniu potravín na prednej strane obalov si môžu spotrebitelia ľahšie vybrať potravinu, ktorá bude nutrične prospešnejšia.

Preto podporujeme povinné značenie na prednej strane obalov, ktoré poskytuje konzistentný a informatívny prehľad nutričného zloženia. V európskych krajinách implementujeme systém Nutri-Score, pretože veríme, že je pre našich spotrebiteľov na prvý pohľad nápomocný a užitočný.

www.nestle.cz/sk/vyziva-a-zdravie/nutri-score

Veľkosť porcie

Obezita je vo svete rastúcim problémom, zároveň však vieme, že porcie jedla sa stále zväčšujú.

V Nestlé chceme dosiahnuť, aby konzumácia správnej porcie bola intuitívna, čo je nevyhnutné pre vyváženú stravu. Jedným z riešení, ako dosiahnuť výber správnej porcie, je jasný návod a popis na zadnej strane obalu potravín a nápojov. Ďalším riešením je upraviť tvar výrobkov tak, aby sa dali ľahko rozdeliť na porcie alebo aby bola v balení iba jedna porcia.

Dátum minimálnej trvanlivosti × Dátum spotreby

Okrem dobrej starostlivosti o seba je rovnako dôležité starať sa o našu planétu. Celosvetovo sa vyhodí tretina potravín, čo je, samozrejme, veľká škoda. V boji proti plytvaniu potravinami pomáha starostlivé sledovanie dátumu spotreby a minimálnej trvanlivosti.

Dátum minimálnej trvanlivosti MINIMÁLNA TRVANLIVOSŤ DO mm/rrrr vymedzuje minimálne obdobie, počas ktorého si potravina pri dodržaní skladovacích podmienok zachováva svoje špecifické vlastnosti a spĺňa tak požiadavky na neškodnosť. Je zároveň veľmi pravdepodobné, že pri správnom skladovaní je výrobok konzumovateľný aj po tomto dátume. Výrobky (konzervy, sušienky, čokoláda, nápoje, cestoviny a pod.) môžu byť predávané aj po uplynutí lehoty minimálnej trvanlivosti, ale musia byť ponúkané oddelene a táto skutočnosť musí byť zreteľne uvedená. Za kvalitu zodpovedá predajca.

Dátum použiteľnosti SPOTREBUJTE DO dd/mm/rrrr vymedzuje maximálne obdobie, počas ktorého si potravina pri dodržaní skladovacích podmienok zachováva svoje špecifické vlastnosti a spĺňa požiadavky na neškodnosť. Ide o potraviny, ktoré rýchlo podliehajú skaze a musia byť v krátkom čase spotrebované, ako napríklad jogurty a iné mliečne výrobky, ryby, chladená hydina či výrobky studenej kuchyne. Po uplynutí tohto času sa výrobky nesmú predávať ani bezplatne ponúkať a nie je odporúčané ich konzumovať.

Na niektorých výrobkoch podľa vyhlášky nie je potrebné uvádzať dátum spotreby. Vzťahuje sa to napríklad na čerstvé ovocie a zeleninu, huby, nijako neupravené konzumné zemiaky, liehoviny a ostatné alkoholické nápoje s obsahom alkoholu najmenej 10 % objemu, ďalej víno, pekárske výrobky, ktoré sa spotrebujú do 24 hodín po výrobe, jedlú soľ, cukor v pevnej forme, žuvačky, ocot atď.

Samozrejme, vždy dôverujte vlastným zmyslom, keď posudzujete, či výrobok ešte je vhodný na konzumáciu alebo nie.

Ďalšie informácie na obale: hmotnosť, recyklačné symboly, návod na prípravu, infolinka, web.

Späť na začiatok