Sort by
Sort by

Mágia chudnutia?

Udržte sa vo forme
Mágia chudnutia?
Asi každý z nás niekedy v živote počul zaručenú radu, ako schudnúť. Choď do posilňovne, jedz zdravo (a málo!) alebo vyskúšaj túto zázračnú diétu. Nové vedecké poznatky však ukazujú, že riešenie nakoniec nebude také jednoduché. Vyzerá to tak, že aktivita buniek v našom tele ovplyvňuje, aké ľahké je schudnúť a ako telo reaguje na rôzne druhy potravín.

Ako sa zbaviť nadbytočných kíl?

V Inštitúte pre zdravie spoločnosti Nestlé (Nestlé Institute of Health Sciences) sa tím nadaných výskumníkov snaží zistiť, aká „mágia“ sa skrýva za tým, že niektorí ľudia chudnú rýchlejšie a efektívnejšie ako iní. Prečo niekto konzumuje ako odtrhnutý z reťaze a aj tak nikdy nepriberie? A prečo cukrovkou trpia nielen ľudia s nadváhou, ale aj ostatní?

 

Zodpovedanie týchto otázok by nám mohlo v budúcnosti pomôcť pri rozoznávaní molekulárnych variácií v našich telách. Namiesto hádzania všetkých do jedného vreca by sme raz mohli byť schopní nastaviť každému plán chudnutia podľa jeho potrieb. Výskum v tejto oblasti zatiaľ odhalil nasledujúce tri zaujímavé skutočnosti:

1. Motory vášho spaľovania

Každá z našich buniek má v sebe mitochondrie. Môžete si ich predstaviť ako také malé motory, ktoré používajú stravu ako palivo a poháňajú naše bunky. Lenže každý z nás má v bunkách rozdielny počet mitochondrií. Mladší, športovo založení ľudia majú napríklad týchto mitochondrií oveľa viac ako ľudia neaktívni alebo starší. Čím menej motorov, tým pomalšie spaľovanie energie.

Nestlé sa v spolupráci s univerzitou vo švajčiarskom Lausanne snažilo zistiť, aký má pohyb vplyv na počty týchto malých motorov v bunkách. A objavili niečo fascinujúce. Pohyb nielenže zvyšuje počty mitochondrií v bunkách, ale môže zvyšovať aj ich kvalitu a zlepšuje schopnosť každej jednotlivej mitochondrie spáliť viac energie.

Pýtate sa, načo je to dobré? Vďaka tomuto výskumu už vieme, že nie je len jeden spôsob, ako spracovávať viac energie (a teda chudnúť), spočívajúci v dosiahnutí väčšieho počtu mitochondrií pohybom. Potenciálne stačí iba zvýšiť ich kvalitu. To by sa dalo dosiahnuť napríklad špeciálnou výživou.

2. Páka na vaše zažívanie

Áno, vyvinutie tabletky, ktorá by mala nahradiť šport, znie asi trochu ako sci-fi. Sme k tomu však bližšie, než sa zdá.

Vedci sa totiž zaujímali o enzým AMPK, ktorý pomáha našim svalom premieňať cukry a tuky na energiu a dáva nášmu telu vedieť, keď potrebuje viac paliva, napríklad pri fyzickej aktivite. Prišlo sa na to, že tento enzým môže byť ovládaný. Dá sa mu teda „rozkázať“, aby do svalov prinášal väčšie množstvo cukru a spaľoval viac tuku.

Takýto pokrok by, samozrejme, nebol náhradou za zdravý pohyb. Pomohol by však ľuďom trpiacim obezitou alebo cukrovkou druhého typu, ktorí cvičiť nemôžu, a tiež ľuďom zotavujúcim sa z ťažkého zranenia. Ak by sme vyvinuli produkt, ktorý zosilňuje účinok AMPK, rýchla prechádzka by razom mohla mať účinok dvadsaťminútového behu alebo štyridsaťminútovej jazdy na bicykli. Mnoho ľudí by tak dostalo šancu na lepší život.

3. Z iného cesta

Výskum cukrovky druhého typu je ďalšou dôležitou oblasťou, na ktorú by sme sa mali zamerať. Pre mnohých ľudí s nadváhou je strata nadbytočných kíl spôsobom, ako sa tomuto ochoreniu vyhnúť. Nie vždy to však stačí. Vedci si neboli istí, prečo niektorých z nás strata váhy pred vypuknutím ochorenia ochráni a iných nie.

Nestlé sa teda spojilo s výskumnými centrami v Maastrichte a Kodani, aby tomuto problému prišli na kĺb. Bolo zistené, že v krvi sa nachádzajú určité znaky, podľa ktorých môžeme rozlišovať, ktorým ľuďom strata váhy pomôže a ktorým nie. Tým je uľahčená práca lekárov, ktorí môžu navrhnúť lepšie a presnejšie výživové plány pacientom s chronickou cukrovkou druhého typu. Inými slovami tak môžeme zlepšiť prístup k prevencii a dokonca liečbe tejto zákernej choroby.

Postupne zisťujeme, že nie každý je z rovnakého cesta a univerzálne rady nie vždy pomôžu. Výskum v Nestlé mení náš pohľad na výživu a ľudské zdravie vo všeobecnosti. Chudnutie je len začiatok.

Späť na začiatok