Sort by
Sort by

10 trikov, ako šetriť jedlom

Nakupujte múdro
10-trikov-ako-setrit-jedlom
Pozná to hádam každý z nás. Necháme si na linke banány prinesené z obchodu, aby zožltli, zabudneme na ne a po dvoch dňoch nám nezostane nič iné, než ich vyhodiť. V špajze nám leží už teraz tvrdá polovica chleba a nedokážeme sa donútiť dojesť zvyšok včerajšej večere, ktorú sme si starostlivo uložili do chladničky.

V každodennom živote nad takým plytvaním jedla len mávneme rukou. Ale ak si uvedomíme, koľko ho zbytočne vyhodíme za rok, ukážu sa nám obrysy problému podstatne väčšieho. Či už zostane nedojedené, alebo zhnije predtým, než sa vôbec dostane na tanier, až tretina svetovej produkcie jedla prichádza navnivoč.
V rozvojových krajinách je tento problém najviac spojený s nedostatkom vhodných skladovacích priestorov. V krajinách vyspelých, ako je napríklad Česká republika, spočíva problém najmä v nás – kupujúcich. Až 30 % všetkého jedla, ktoré nakúpime, skončí v koši, čo je veľká škoda. Jeho vypestovanie pritom stálo množstvo pitnej vody a energie, teda zdrojov, ktorými by sa malo šetriť. Zároveň nás to stojí aj peniaze. Prečo teda neskúsiť chrániť životné prostredie a súčasne našu peňaženku? Nasledujúcich desať tipov by vám v tom malo pomôcť!

1. Nakupujte podľa zoznamu

Znie to síce jednoducho a dokonca to aj jednoduché je, ale tiež ide o jednu zo základných vecí, ktoré pre seba a svoje okolie môžete urobiť. Skúste si naplánovať, čo budete variť, na niekoľko dní dopredu a potom choďte so zoznamom na veľký nákup. Ale hlavne sa potom zoznamu držte!

2. Mraznička je váš najlepší kamarát

Vaša mraznička vám môže pomôcť zredukovať množstvo vyhadzovaného jedla dvojakým spôsobom. Dostali ste od babičky čerstvú zeleninu, ktorú už nestihnete spotrebovať? Zmrazte ju! Zostala vám omáčka z obeda? Môžete si ju odložiť do mrazničky a potom vytiahnuť, keď sa vám práve nebude chcieť variť.

3. Naučte sa rozpoznávať skazené potraviny


 

Dátum spotreby nie je jediným ukazovateľom čerstvosti potravín. Sledujte tiež, či potravina mení farbu alebo zápach. Ak áno, potravina je už pokazená. Ak nie, pravdepodobne môže byť ešte stále skonzumovaná, pokiaľ ste ju správne skladovali. Čo nás privádza k ďalšiemu bodu.

4. Skladovanie na správnom mieste

Skladovanie potravín pri správnej teplote môže výrazne predĺžiť ich životnosť. Každý typ potraviny má dokonca vo vašej chladničke iné vhodné miesto. Kvôli prúdeniu vzduchu sa napríklad oplatí ukladať čerstvé mäso a údeniny na prostredné poličky a zeleninu do spodných priehradiek.

5. Navarte si dopredu

Ďalšie jednoduché pravidlo. Ak si navaríte dopredu, ušetríte čas, energiu aj peniaze. Vami pripravené jedlo si potom môžete odložiť do chladničky a vytiahnuť ho, keď práve nebudete mať čas variť.

6. Naložte si na tanier len toľko, koľko zjete

Síce to môže znieť trošku nudne, ale ide o dôležitý krok. Nielenže máte pod kontrolou to, koľko jedla skončí v koši, ale dobrý prehľad získate aj o svojom príjme kalórií. Začnite s menšou porciou, a ak budete stále hladní, pridajte si!

7. Prehľadná chladnička je základ

Stáva sa to asi každému. Prídeme z nákupu a pri ukladaní vecí do chladničky zistíme, že veľa potravín, ktoré sme nakúpili, doma už dávno máme. A možno sme ich ani nestihli skonzumovať do dátumu spotreby.
Keď sa vám podarí si raz za čas v chladničke upratať, budete mať lepší prehľad o tom, aké potraviny vám ešte ostali a dokedy musia byť spotrebované. A nakoniec aj ušetríte.

8. Myslite na potravinové banky!

V každom väčšom meste v Česku a na Slovensku dnes už môžete nájsť potravinové banky, ktoré vami darované jedlo odovzdajú núdznym. Ak idete na dlhšiu dovolenku a ostali vám potraviny, ktoré už nestihnete spotrebovať, zastavte sa po ceste v potravinovej banke. Môžete si byť istí, že vami nakúpené jedlo nevyjde navnivoč.

Kompostujte

Občas sa aj napriek predchádzajúcim radám môže stať, že v chladničke objavíte zabudnutý kus papriky alebo cibule, ktoré už nie sú vhodné na konzumáciu. Ak máte vy alebo vaši rodičia záhradku, odložte si starú zeleninu a zeleninové odrezky, ktoré potom môžete využiť na kompost.

Veďte si denník

Ak chcete predísť zbytočnému vyhadzovaniu jedla, určite by vám pomohlo si vždy na konci týždňa poznamenať, akí úspešní ste boli. Vedenie denníka vám pomôže rozpoznať, čo sa vám darí a čo by sa ešte dalo zlepšiť.
Plytvanie jedlom je civilizačný problém, a to najmenej, čo môžeme urobiť pre jeho vyriešenie, je začať sami od seba. Tieto tipy sú preto tým správnym odrazovým mostíkom.

Späť na začiatok